Protezy podudzia

Protezy podudzia stosowane są w przypadku amputacji poniżej kolana.

Proteza składa się z:

  • Leja protezowego
  • Stopy protezowej
  • Modularnych elementów łączących
  • Pokrycia kosmetycznego


Proteza podudzia Proteza podudzia

Od wielu lat stosuje się kilka rozwiązań konstrukcyjnych. W przypadku protez podudzia, poza znanymi systemami (np. konwencjonalne wkładki z pedilinu, kampolitu, lub z tulejką udową itp.) stosuje się coraz powszechniej nowe technologie leja, których zadaniem jest poprawa:

  1. stanu kikuta (np.: poprawa stanu ukrwienia kikuta, eliminacja otarć)
  2. komfortu noszenia,
  3. stabilizacji i właściwy kontakt,
  4. sterowania protezą.

LEJ PROTEZOWY

Właściwości kikuta (np. długość, kształt, stan tkanek miękkich), waga użytkownika, stopień aktywności, mają wpływ na optymalną formę leja (materiał, konstrukcja) oraz na system zawieszenia (podciśnienie, pin-zamek).
W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju materiały i systemy które dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

System podciśnieniowy – oparty na pompie podciśnieniowej lub w połączniu z wentylem jednokierunkowym. Wykorzystywane są specjalne leje wewnętrzne: liner poliuretanowy, silikonowy, kopolimerowy/ żelowy

System z pinem (zamek z Liner-em na Pin) powszechnie znane i popularne rozwiązanie stosowane sa również specjalne leje wewnętrzne poliuretanowe, silikonowe, kopolimer/ żel

System z pinem

 

Zależnie od potrzeb i uwarunkowań użytkownika protezy, dobieramy najbardziej optymalny system i rodzaj leja zwłaszcza dla osób po amputacji urazowej i w wyniku cukrzycy. Stosujemy sprawdzone tworzywa i materiały zagranicznych firm przytosowanych głównie dla diabetyków.

STOPY PROTEZOWE 
Bardzo istotnym elementem w protezie podudzia jest stopa protezowa. Pełni ona funkcję podporową i wspomaga przekolebanie, inicjując w łatwy sposób krok. Im stopa jest bardziej elastyczna i posiada bardziej aktywny rdzeń wewnętrzny, tym oddaje ona więcej energii. Jest to szczególnie istotne dla osób aktywnych. Nie zawsze dynamika idzie w parze z komfortem i wygodą, dlatego też stworzono różne stopy dla różnych użytkowników. Typ, rodzaj stopy zależy od mobilności, wieku, wagi ciała i potrzeb Użytkownika). Zależnie od potrzeb i funkcji, stopy wykonane są z tworzyw piankowych z rdzeniem drewnianym lub elastomerowym, sprężyną z tworzywa sztucznego lub kompozytu węglowego. Najbardziej znani producenci stóp protezowych to OTTO BOCK, ENDOLITE, OSSUR, FREEDOM.