Protezy uda

Protezy uda stosowane są w przypadku amputacji powyżej kolana.

Proteza składa się z:

  • Leja protezowego

  • Kolana protezowego

  • Stopy protezowej

  • Modularnych elementów łączących

  • Pokrycia kosmetycznego i zawieszenia

Standardowe protezy uda wykonywane są w systemie modularnym z lejem pełnokontaktowym. Zaletą leja pełnokontaktowego jest przyleganie leja do tkanek miękkich kikuta i uchwycenie go z taką siłą, aby doprowadzić do optymalnego ciśnienia hydrostatycznego płynów ustrojowych w kikucie. Podczas poruszania się o protezie, następuje ruch tkanek miękkich kikuta w leju, napinają się i rozluźniają odpowiednie mięśnie zgodnie z fazami chodu. Optymalna objętość oraz kształt leja ułatwiają właściwą pracę mięśniom kikuta i wpływają na wydatek energetyczny podczas chodu. Właściwie dopasowany lej pełnokontaktowy zapobiega obrzękom i zaburzeniom krążenia krwi w kikucie. Im bardziej wydolny i sprawny kikut, tym lepszy chód o protezie. Dlatego najważniejszym elementem protezy jest prawidłowo wykonany i dopasowany lej protezowy dla każdego Użytkownika indywidualnie.

LEJ PROTEZOWY

Leje protezowe wykonywane są z różnych materiałów takich jak włókno węglowe, włókno szklane laminowanych żywicami akrylowymi, lej taki jest lekki i bardzo trwały. Wykonujemy leje pełnokontaktowe, podciśnieniowe dwuwarstwowe o konstrukcji szkieletowej, gdzie lej zewnątrzny wykonany jest najczęściej z laminatu węglowo-akrylowego, natomiast lej wewnętrzny wykonuje się z z termoplastu o właściwościach bakteriostatycznych i bakteriobójczych o różnej elastyczności i twardości. Wykonywane są również leje uda pełnokontaktowe z linerem silikonowym lub z elastomeru ze złączem na Pin lub bez. Zalety tych materiałów są zbliżone i charakteryzują je – dobre przyleganie do skóry, łatwość w zakładaniu i utrzymaniu higieny.

KOLANA PROTEZOWE

Najbardziej znaczącym elementem w protezie uda jest przegub kolanowy, odpowiada za bezpieczeństwo Pacjenta w fazie podporu oraz przenosi spore obciążenie w trakcie chodzenia. W dużym stopniu od rodzaju stawu kolanowego zależy dynamika poruszania się Pacjenta.

W konstrukcji protezy uda wykorzystujemy różnego rodzaju przeguby kolanowe. Są to przeguby sterowane przez systemy mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz elektroniczne. Przy doborze odpowiedniego przegubu zależy nam na bezpieczeństwie oraz swobodzie poruszania się Użytkownika.

STOPY PROTEZOWE

    

Bardzo istotnym elementem w protezie uda jest stopa protezowa. Pełni ona funkcję podporową i wspomaga przekolebanie, inicjując w łatwy sposób krok. Im stopa jest bardziej elastyczna i posiada bardziej aktywny rdzeń wewnętrzny, tym oddaje ona więcej energii. Jest to szczególnie istotne dla osób aktywnych. Nie zawsze dynamika idzie w parze z komfortem i wygodą, dlatego też stworzono różne stopy dla różnych użytkowników. Typ, rodzaj stopy zależy od mobilności, wieku, wagi ciała i potrzeb Użytkownika). Zależnie od potrzeb i funkcji, stopy wykonane są z tworzyw piankowych z rdzeniem drewnianym lub elastomerowym, sprężyną z tworzywa sztucznego lub kompozytu węglowego. Najbardziej znani producenci stóp protezowych to OTTO BOCK, ENDOLITE, OSSUR, FREEDOM.